Jdi na obsah Jdi na menu
 


4. adventní neděle 2016

10. 1. 2017

Čtení – Lk 2,1-20

Příběh

Tak letos nebude žádná vánoční hra, dětem na náboženství se moc do divadélka nechtělo – Eliška prohlásila, že už jsou dost velcí a že už nechtějí hrát zvířátka, samozřejmě všichni přitakaly – zvířátka ne! Ovšem děti samy si tu svoji hru nestačily napsat, nějaké Noemčiny pokusy tam byly, ale nakonec kde nic, tu nic. Tak jsme se prostě naučili básničky, nacvičili písničky, udělali si pěknou besídku u stromečku s dárky a bylo nám dobře.

Já ale na ta zvířátka pořád myslím, protože se jim my lidé často hodně podobáme – někdo zpívá jak skřivánek, někdo spí jako dudek, někdo je mazaný jak liška, někdo krade jako straka, někdo třeba žere jako prase, někde jsou na sebe lidi jak psi, někde se mrouskají jak kočky... A mezi mladými si neříkají jménem, ale často se oslovují „ty vole“, někdy padne i kráva, osel, koza. Tak já nevím, Šimone, Ondro, Noemi, Janičko, Esterko a Eliško - proč zvířátka ne...

Ještě se divíte, že se Ježíš narodil v chlévě? Já - moc - ne.

Přečtu tedy alespoň příběh z knihy: Vánoční příběhy pro potěchu duše

Zvířecí sněm o Vánočních svátcích

Kdysi dávno svolala zvířata sněm. Liška se zeptala veverky: "Co pro tebe znamenají Vánoce?"


Veverka odpověděla: "Pro mne Vánoce znamenají krásný stromeček ozdobený spoustou svíček   cukrovím, které mám tak ráda."


Liška se připojila se svou představou: "Pro mne samozřejmě nesmí chybět voňavá pečená husička. Bez pečínky by to opravdové Vánoce nebyly. "

Do řeči se jim vložil medvěd: "Vánočka! O Vánocích musím mít obrovskou sladkou vánočku!"


Slyšet se dala také straka: "Podle mne jsou o Vánocích nejdůležitější krásné a zářící šperky. O Vánocích se má všechno jen třpytit. "

Pozadu nechtěl zůstat ani vůl: "Vánoce dělá Vánocemi teprve šampaňské. Já bych ho vypil klidně dvě lahve!"


A osel, který to už nevydržel, se rychle zmocnil slova: "Vole, zbláznil ses? Vždyť na Vánocích je nejdůležitější Ježíšek. Copak jsi na to zapomněl?"

Vůl se zastyděl, sklopil velkou hlavu a zabučel: "A vědí to vůbec lidé?"

 

Můžeme spolu se zvířátky rozjímat a v duchu si odpovídat – Co pro tebe znamenají Vánoce?

 

Přímluvná modlitba

Pane chceme se přimlouvat za malé i velké, za blízké i vzdálené tobě. Přimlouváme se za děti bez rodičů a rodiče bez dětí. Přimlouváme za slabé i nemocné, ale i za ty silné a neohrožené. Všem se dávej poznat svou milostí. Rozevírej náruč všem, kteří tě hledají, ale i těm kteří ve svém životě bloudí a ztrácejí se i sami sobě. Bože, je i mnoho těch, kteří tě odmítají, vysmívají se a rouhají se – smiluj se nad nimi a dej jim zakusit své milosrdenství. Pane dej nám citlivé srdce, abychom v těchto dnech dokázali prožívat radost ze tvého narození. Dej nám sílu zvládat stres i napětí, jak doma, tak i v práci. Naplň nás pokojem, klidem, který nás osvobodí od všeho kolem.

Otče náš... Amen