Jdi na obsah Jdi na menu
 


opět Traband v Hranicích - rozklikni!

24. 3. 2016

Název TRABAND je jako zkomolenina slovního spojení trio-band (tříčlenná kapela), jako parodie na automobil Trabant (a odtud jsou odvozeny i názvy členů kapely tzv. "trabanditů"). Skupina se bere, jako rocková, ale sami tvůrci svůj zvláštní žánr označují, jako "dechno", smíšenina dechové muziky a techna, což také odpovídá 
dlouhým mezihrám s bicími a žesťovými nástroji.

Výsledek obrázku pro traband

Traband se řadí mezi české skupiny hrající world music. Skupina si vysloužila mnoho přívlastků: "lehká rocková", "country - punk" nebo třeba "dvoutaktní rock".

Kapela znikla roku 1995 ve složení: Jarda Svoboda, Michal Kliner a Václav Pohl (i od slova trojbend byl odvozen název kapely - Traband).

Jarda Svoboda, vlastním jménem Jaroslav Svoboda, je český zpěvák, kytarista, textař, skladatel a výtvarník známý hlavně jako frontman kapel Otcovy děti a Traband.

V letech 1988 až 1993 vedl křesťansky orientovanou kapelu Otcovy děti; sám přitom není členem žádné církve, k zájmu o křesťanství a židovství se dostal přes faráře a hudebníka Svatopluka Karáska. Roku 1995 založil a od té doby vede kapelu Traband a je autorem či spoluautorem většiny jejích písní. V roce 2003 společně s Michalem Horáčkem realizoval společný projekt a CD Tak to chodí, na který navázal i spoluprací v jedné písni na novějším Horáčkově albu Ohrožený druh (2008). Tři desky Trabandu Hyjé, Přítel člověk a Domasa získaly výroční cenu Akademie populární hudby Anděl v kategorii „worldmusic“, resp. „folk a country“....