Jdi na obsah Jdi na menu
 


Březen - měsíc knihy (rozklikni!)

24. 3. 2017

Březen – měsíc knihy

Výsledek obrázku pro březen měsíc knihy

Ještě ze školních lavic si pamatuji, že březen byl měsícem knihy. Co jsme možná ani nevěděli, tak tato knižní osvěta sahá až do roku 1955, tedy do období hlubokého komunismu, kdy tehdejší propagátoři použili tuto akci k tomu, aby se knihy dostaly do všech domácností a do povědomí co největšího počtu lidí. Tuto ideologii používali v praxi na takzvaných „ideologicky rostoucích" skupinách jako byla mládež, zemědělci a dělníci. Cílem tehdy bylo přetvořit tyto mladé lidi na dokonale uvědomělé soudruhy, bezmezně oddané socialistickému režimu.

No, snad to knize jako takové díky tomuto zneužití na popularitě neubralo. Zkrátka, kdo rád četl, tak ten nemusel knižní připomínku v březnu ani postřehnout. A nakonec se to poznalo i na domácnostech – někdo má rád knihy tak, že je má vystavené doma v knihovně a někdo má rád ve vitríně zase hrnečky a skleničky.

Je zajímavé, že po letech začíná být s knihou opět problém. Děti se těžce motivují ke čtení, nedokáží se začíst do příběhů, v důsledku toho pak mají malou slovní zásobu, špatně čtou a hůře jim jde pravopis. A není za tím ani žádná šílená ideologie, ale konkurencí se staly chytré technologie – počítače, tablety, telefony, ale i televize. To všechno dokáže děti tak zabavit, že už nechtějí číst a ani chodit ven.

Jak si s tím dnešní doba poradí, to ukáže čas. Ale kniha bude stále knihou, když si ji nepřečteme, její stránky pro nás zůstanou navždy tajemstvím.

Takovým tajemstvím je pro mnohé samozřejmě i Bible. Mnozí k ní přistupují s tím, že jim už nic nového nepoví a nebo mají strach, že tomu, co budou číst, zase nebudou rozumět. Někdo dokonce myslí, že to je kniha jen pro věřící. Jiného odradí zase to, že má přes tisíc stránek a nedá se jednoduše rychle přečíst. Pak samozřejmě to členění, těch názvů a těch čísel může také navodit pocit jakési nepřehlednosti. Dokonce spousta věřících by s určitými rozpaky přiznala, že celou Bibli ani nečetla.

Samozřejmě potom vzniká problém jako s těmi dětmi - někde to degeneruje. Člověk zapomíná, své křesťanské hodnoty. Zapomíná se i modlit, být vděčný, být pokorný...

Co s tím? No, je březen – měsíc knihy....

Březen je ale i měsícem mého nástupu na sbor po mateřské dovolené. Tak tedy touto cestou všechny srdečně zdravím. Těším se na společnou práci, ale i na společné otvírání a čtení knihy knih – Bible.

Jinak název Bible, pochází z řeckého slova ta biblia a znamená to právě – knihy nebo svitky.

Pavlína Lukášová, Vaše farářka

Od dětství znáš svatá Písma, která ti mohou dát moudrost ke spasení, a to vírou v Krista Ježíše.

2 Timoteovi 3:15