Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dopukal novoroční popcorn a je čas probrat se ze sváteční kocoviny

2. 1. 2014

 

Dopukal novoroční popcorn a je čas probrat se ze sváteční kocoviny

                                                                              

Na Silvestra jsem dětem slíbila popcorn – to se koupí slisovaný balíček kukuřice v obchodě, doma to dáte tak na 4 minuty do mikrovlnky a čekáte. Nejdříve se začne nafukovat pytlíček a pak to začne uvnitř pukat a sílit na intenzitě. A po chvilce zase intenzita pukání slábne, a když už jsou intervaly mezi pukáním dlouhé nebo už není pukání žádné, tak to už je nejvyšší čas nabušený pytlík s popcornem vytáhnout, vysypat do misky a začít jíst - tak dobrou chuť, děti!

To pukání mi připomněl novoroční ohňostroj (všeho druhu) za oknem – čas pukání byl nastaven tak na 4 až 8 hodin (možná i déle). Začalo to hned jak se setmělo – puk...puk...puk, puk, puk............puk - pak chvíli nic a pak zase - puk, puk - když se přiblížila půlnoc, intenzita pukání otřásala našimi okny až jsem se bála, že explodujeme. Kolem druhé hodiny ranní pukání sláblo, potom zcela utichlo – tak Člověče vítej v novém roce a konečně - dobrou noc!

Sváteční kocovina je za námi, ale ne v tom smyslu, že to přeženeme s alkoholem (no u někoho samozřejmě je i tento druh kocoviny), ale konečně skončil ten maraton návštěv, pojídání, sedění u televize (počítačů), večírků, koncertů, slavností..... bohoslužeb?, napětí v rodině?.... – sláva, zvládli jsme to! A nyní je potřeba někde nabrat druhý dech a nově začít pracovat. Čas na odpočinek se vyplnil výše jmenovaným. Hurá, přežili jsme další rok (sice s dvěma kily navíc, ale přežili)!

A je tu rok nový! To si samozřejmě nejvíce každý uvědomí až bude slavit své osobní jubileum, že i tam se číslovka nenápadně zvýší a člověku to připomene, že čas řečeno řecky – chronos – je neúprosný. Tiká ke všem spravedlivě. Nikomu neubere a nikomu nepřidá víc, než kolik má dostat. Nedá se to zastavit. Ale ten můj čas se přeci jen jednou zastaví, jako když dojde baterie v hodinkách!

Jenomže řečtina zná pro pojem času ještě jiný výraz – kairos – a to je čas, kterým se také můžeme řídit, který do jisté míry můžeme i uchopit. Je to čas na něco, čas příhodný k něčemu. Čas, který není pod neustálou palbou odtikávání mé dočasnosti. Ale je to čas, který v důsledku nebude jen čas prožitý, ale zároveň i čas naplněný!

Do nového roku přeji všem, aby objevili ve svém čase i čas kairos a správně jej naplnili – třeba tak, jako to doporučuje apoštol Pavel křesťanům v Efezu....

"Pečlivě dbejte na to, jak žijete: nechovejte se jako hlupáci, ale jako moudří lidé. Využívejte svěřený čas (kairos), protože doba je zlá. Nežijte v nevědomosti, rozumějte Pánově vůli.  Neopíjejte se vínem (což vede k prostopášnosti), ale nechávejte se naplnit Duchem." Efezským 5, 15 - 18