Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proč koledy v adventu – ne?

10. 1. 2017

Ještě z dětské vánoční slavnosti - konané v kostele 18.12. 2016

Proč koledy v adventu – ne? To je odpověď Blance a všem, kteří tuší nebo zaslechli, že se koledy v adventu nesmí v kostele zpívat.

Tak, teď přemýšlím o co si já tady u Pána Boha koledeju, když dnes koledy v kostele budou.

Prodavačka vypnula koledy a pustila adventní písně. Hrozí jí pokuta. 8.12.2016 - Zpráva z tisku

V jednom z pražských supermarketů na pár desítek minut zavládla skutečně adventní atmosféra. Prodavačka Jana Kadeřábková se totiž odhodlala k odvážnému kroku a vypnula hudební produkci, která podle liturgických předpisů patří až do období od Štědrého dne.

Vydržet už se to opravdu nedalo. Vždyť Půjdem spolu do Betléma začali hrát už na začátku listopadu. A co by tam tak asi našli? Prázdné jesle,“ vysvětluje svůj čin paní Jana, které nyní hrozí pokuta, protože místo koled pustila vlastní CD s adventními písněmi.
Supermarket chce prodavačku zažalovat kvůli ušlému zisku. Zaměstnankyně místo koled, které motivují zejména k nákupu mléka, skopového masa, holoubat a dalších výrobků, pustila Ejhle, přijde Pán a Bůh náš. „Když slyšíte: Obraťme se, ó hříšníci, a čiňme pokání, tak to prodeje nezvýší. Škodu odhadujeme na 60 tisíc korun,“ uvádí vedoucí prodejny supermarketu Karel Anderle s tím, že škoda by byla vyšší, kdyby se nepodařilo po třiceti minutách opět vrátit ke koledám.
Častý poslech koled v adventu představuje pro katolické křesťany závažný duchovní problém. „Věřící se často zpovídají z toho, že zpívali koledy již v době adventní. Hřích to sice je, ale je velmi těžké se mu vyhnout, pokud je slyšíte pořád dokola. Za pokání proto dávám jen kratší modlitby,“ potvrzuje farář z Bubenče Miloš Szabo.
Pražské arcibiskupství se za prodavačku minulý týden postavilo a rozeslalo kněžím dopis, aby ji zařadili do úmyslů na bohoslužbách ve všední dny. Finanční pomoc ale zatím neplánuje.

Tolik zpráva z tisku.

Víte, dřív to bylo opravdu jiné – chudí lidé a hlavně děti, které neměli co jíst, na Štědrý den začali chodit dům od domu a zpívat koledy, aby si vykoledovali něco k jídlu nebo pití, to už byli páničkové dostatečně napapinkaní, tak se třeba smilovali a kus od úst si dokázali odříct a dali třeba jablko, nebo koláč, sklenici mléka apod. Nic moc velkého to nebylo. A lakomci jsou teď a byli i tehdy, takže někdy místo koláčku si někdo vykoledoval i výprask.

Doba se hodně změnila, taková chudoba už tady není, aby chodili skuteční koledníci a to je jistě dobře, že se máme takto dobře – jen jestli to víme. Chudoba je pryč, ale ty pěkné koledy nám zůstaly a lidé si je rádi zpívají. A zpívají si je už v adventu, protože těm slovům nepřikládají takový význam, jaký mají a časově to už vůbec neřeší. Ovšem v supermarketu, pro mnohé, v tom chrámu hojnosti, to už je i na mě moc.

Proč dnes tady v kostele koledy - ano? - Protože tu dnes pro ty naše koledníky malé i velké máme připravenou pod stromečkem výslužku, kterou si tu pěkně vykoledují.

Já si tu nevykoleduji nic, takže mi nezbývá nic jiného, než – Pane Bože, odpust mi to! :-)